Zajímavostí kuskusu je, že se při přípravě nevaří, ale přeleje vroucí vodou nebo vařícím pokrmem. Kuskus je používán jako příloha k mnoha pokrmům, které se připravují z nejrůznějších druhů zeleniny. Bývají to pokrmy upravené z rajčat, mrkve, dýně, cukety, zelí.
Také se používá jako příloha k mnoha druhům masa, ať už drůbežího, hovězího, jehněčího, ale přidává se jako příloha také k rybám. Studený kuskus je velice vynikající jako salát, smíchaný například s mořskými plody, nebo rozličnými druhy zeleniny. Hodí se ale také k přípravě sladkých jídel, kdy se promíchává se s mlékem, přidávají se do něho rozinky, nebo mandle.
Odkud se do Evropy kuskus dostal
Kuskus byl do Evropy přivezen společně se severoafrickými přistěhovalci a našel uplatnění v mnoha Evropských kuchyních. Kuskus je většinou vyráběný průmyslově jako sušená a instantní surovina, ale v severní Africe se stále ještě připravuje ručně.
Druhy kuskusu
Kuskus je rozdělován do několika druhů. První druh kuskusu je vyráběný z bílé pšenice, která je zbavována obalových vrstev zrna. Tím je však připravována o největší množství žádané vlákniny, ale také o vitamíny a minerály.
Dalším druhem kuskusu je celozrnný kuskus. Je vyráběn z celých zrn, proto jsou v něm zachovány všechny důležité látky, jako vitamíny, minerály, ale také i vláknina. Ty jsou obsaženy v obalových vrstvách pšenice. Tento kuskus je prodáván v bio kvalitě, kdy je vyrobený z ekologicky pěstované tvrdé pšenice.
Zkuste si z kuskusu připravit zeleninový osvěžující salát
Horkou vodou přelitý a již změklý kuskus ponechte zcela vychladnout. Po vychladnutí přidejte do kuskusu čerstvou zeleninu nakrájenou na drobno a olivový olej. Ten můžeme nahradit též jogurtem. Do hotového salátu je možné přimíchat ještě další suroviny podle chuti, jako například datle, rozinky, jablko.