Nejen v textilním průmyslu, ale i v domácnosti se používá mnoho nejrozličnějších druhů látek. Každá má jiné vlastnosti a hodí se pro jiný účel. Pro jiný jsou však naprosto nevhodné. Typickým příkladem z domácnosti mohou být utěrka či ručník, které by měly být z materiálu, který dobře saje vodu.
Stejně tak je tomu i u oblečení. Například u trička chceme zvláště v horkých letních dnech savý materiál, který odvede pot. Na druhou stranu zimní bundy a kabáty by měly mít efekt opačný. Měly by být voděodolné a nepropustné, aby zabránily dešti a sněhu nás promočit.
Jsou ale také situace, kde nezáleží příliš na vlastnostech dané látky, nýbrž na jejím vzhledu. Jde hlavně o nejrůznější především šaty pro zvláštní příležitosti. Jelikož se předpokládá, že budou nošeny uvnitř budovy, není potřeba se zabývat tím, jak dokážou udržet teplo či sát vlhkost.
K materiálům, na které se podíváme dnes, patří fleece, flanel a mikroplyš. I zde se každý z nich hodí pro trochu jiný účel a má jiné využití. Fleece známe především jako materiál, který je používán například na sukně. Poměrně dobře drží svůj tvar, což je právě u tohoto druhu oděvu poměrně důležité. Navíc se příliš nemačká.
Flanel je látka, která se používá například na košile, župany a v poslední době se z něj dělá i povlečení na postel. Předností je lesklý vzhled, který vypadá opravdu dobře, a jsou i poměrně pohodlné. Nevýhodou je, že příliš nesaje vodu.
Mikroplyš na druhou stranu saje opravdu dobře. Je tedy používán spíše než k výrobě oblečení k výrobě čistících hadrů pro domácnost. Navíc je velmi měkký a jemný, nehrozí tedy, že by čištěný povrch jakkoliv poškodil. Pro jeho měkkost se z něj vyrábí také nejrůznější doplňky. Jako materiál na výrobu běžně nošeného oblečení není příliš vhodný, a to hlavně pro své tepelné vlastnosti a také proto, že při dlouhodobém, například celodenním nošení, by mohl iritovat kůži.
Jak je vidět, skutečně je každý materiál vhodný pro něco jiného. Je tedy důležité, pokud si chceme například něco ušít nebo použít staré textilie jako hadr na mytí, zvážit vlastnosti dané látky a posoudit, na jaký účel se nejlépe hodí.