Především se nedopouštět základních chyb. Nezapomínejte, že vy musíte jít dítěti příkladem, aby se i dítě zapojilo. Naučit děti jíst zdravěji není nic jednoduchého, rozhodně víc než každé druhé dítě má problém přijímat jakoukoli potravinu, která mu nechutná. Přesto byste však svou snahu neměli vzdávat. Všichni se musíme naučit, že musíme jíst zdravě, abychom i byli zdraví.
· Nemusí jít všechno
Jsou věci, které ani vy nejíte. Ať už to je vařená kapusta, dušená mrkev nebo třeba játra – i vaše dítě bude mít sérii potravin, které do něj prostě nedostanete. Navíc byste neměli zapomínat na to, že čím víc budete dítě nutit, aby něco jedlo doma, i když to dítěti nechutná, tím víc si to bude nahrazovat ve chvílích, kdy doma není.
Ať už to budou bufety ve škole nebo fastfoodové restaurace ve volném čase. Tohle rozhodně není zdravá cesta, jak dítě naučit jíst zdravě.
· Žádné jídlo u televize
Jako každý člověk, když se dívá na televizi, ani dítě neví, co jí, když se jho pozornost soustředí na film nebo seriál. Proto by nemělo u sledování televize nic jíst. Navíc neustálé reklamy pořád propagují nějaké jídlo, většinou navíc to nezdravé. Proto bychom měli v dítěti vychovávat pravidlo, že se u televize nejí.
Na druhou stranu můžete vyzkoušet jim dát do misky nějakou sladkou zeleninu, například baby karotku. Třeba po ní dítě samo sáhne, když bude sledovat film.
· Buďte vynalézaví
Nedávejte dítěti stále tu samou kombinaci jídla. Dokonce kdyby bylo zdravé. Není nejlepší jíst každý den to samé nebo obden mít ten samý hrášek nebo tu samou kukuřici. Buďte vynalézaví a dbejte na různorodost.
Brokolici můžete schovat do lasagní, hrášek do kuřecí rolády, mrkev do kompotu. Dítě by nikdy nemělo mít pocit, že nesníst všechno, co má na talíři, je špatně. Mělo by sníst více než polovinu, to je dá se říct úspěch. Pokud ale budete trvat na tom, aby dítě snědlo všechno, co mu na talíř naložíte, pěstujete v něm trauma, a dítě začne brát jídlo jako trest. To rozhodně není dobrá cesta ke zdravému stylu.