Chcete-li ostatní lidi přesvědčit o svém postoji, nápadu, či aby Vaši zaměstnanci byli nadšení svou prací nebo svými výsledky, musíte mít notnou dávku sebevědomí a nadšení.
Co je potřeba ke zdravému sebevědomí úspěšného podnikatele
1. Zastavte negativní myšlenky. Jinak řečeno, nahraďte negativní myšlenky pozitivními. Např. To nedokážu. → Prostě to udělám. Dokážu to.
2 . Vědomě zrušte svůj negativní program z dětství. Jednoduše to, co Vám rodiče v dětství vtloukali do hlavy. Nakupte si pozitivní knihy nebo si kupte film Tajemství a pracujte na sobě. Vyplatí se to!
3.Nechte Vaše slabosti, ať Vám pomohou pochopit, kdo jste, a proč se chováte, tak jak se chováte. Jinak řečeno, zeptejte se sami sebe, proč jste např. nesmělí. Že se bojíte? Čeho? I strach můžete překonat svou odvahou, když víte, z čeho ten strach máte.
4. Usmívejte se!
5. Rozvíjejte ty silné stránky tak, které jsou pro lidi ve Vašem okolí pozitivní, aby byly každodenní součástí Vašeho života.
6. Přestaňte používat slova nebo spojení jako jsou: ale, vlastně, snad, patrně, nějak, trochu, myslím, uvažoval jsem, rád bych, jsem docela dobrý, jsem jen.., nebo věta – nevím, zda Vás to zajímá, ale.. ….
7. Veďte si deník Vašich pokroků. Je to důležité z toho důvodu, že se můžete zpětně podívat, jak jste šikovní, a co je třeba ještě zlepšit.
8. Napište si všechny situace nebo diskuse, které Vám dělají starosti na papír. Každou situaci pojmenujte a napište ji doprostřed papíru. Pod něj si udělejte 4 sloupce a do nich si vypište:
· první sloupec – co už umíte, co vám jde od ruky (např. přistupuji k cizím lidem přátelsky a otevřeně), co se Vám obzvláště povedlo (např. Při poslední poradě jsem jasně a zřetelně zastával svůj názor), co na vás ostatní obdivují
· druhý sloupec – z čeho konkrétně máte strach, z čeho máte největší obavu, čím byste se mohli zesměšnit, co na vás ostatní kritizují
· třetí sloupec – co chcete zlepšit
· čtvrtý sloupec – jak chcete problém vyřešit
Tak vzhůru do toho a nebojte se být úspěšným a sebevědomým podnikatelem.