V poslední době nejsou léta zrovna příjemná, a to hlavně kvůli velkému horku, které ne každý dobře snáší. I proto je vyšší poptávka po klimatizacích.
V zimě zahřeje, v létě ochladí
Teplota vzduchu na třicet stupňů je jen málokým vnímána pozitivně, alespoň tedy z dlouhodobého hlediska. V ideálním světě by takhle pražilo slunce pouze o víkendu a přes týden, kdy je většina lidí v práci, by bylo příjemných dvacet stupňů. Ovšem přírodě neporučíme, a tak jsme nuceni v posledních několika létech potýkat se s tropy, které v našich zeměpisných šířkách nebyly až donedávna příliš normální. Dnes trvají klidně i dva měsíce.
Obranou proti takovémuto počasí je zvýšený příjem tekutin, tedy hlavně vody a častější sprchování. To ale příliš nepomáhá třeba při spánku. I tropické noci jsou extrémně nepříjemné a otevřené okno vše ještě zhorší. Daleko efektivnější je tedy pořídit si domů vhodnou klimatizaci.
Vhodný domácí doplněk
V USA je mají všichni a u nás se za posledních pár let také jejich prodej zněkolikanásobil. Samozřejmě, nejedná se o nic levného, ale koupě je to i tak výhodná. Některé typy totiž nefungují pouze k ochlazení vzduchu, ale můžete je rovněž zapnout na opačný chod, tedy že budou fungovat trochu jako topení. To samozřejmě v létě nezkoušejte, je to funkce určená do zimy. Prodej klimatizace dnes probíhá v každém specializovaném obchodně, případně můžete využít internet. Včera bylo pozdě.
Lepší než větrák
Vzhledem k tomu, že i levné typy zase tak levné nejsou, je otázka, proč si místo toho raději nepořídit větrák, který je daleko levnější. I velký model můžete mít za pár stovek. Vypadá to, že není nad čím přemýšlet, ale chyba lávky. Za prvé, větráky nejsou tak efektivní jako klimatizace. Nedokáží ochladit vzduch tak dobře. Za druhé, víří po bytě rozličné alergeny jako jsou prach a pyl. Pokud jste alergičtí, případně bydlíte s alergikem, větrák rozhodně není tím způsobem, jak se snažit ochladit. Moderní klimatizace sice pracují na podobném principu, ale ty jsou opatřeny filtrem, který všechny nevhodné látky zadrží.