Při vaření omáčky bývá všechno celkem jasné. Jídlu nic neschází a báječně chutná. Zarazíme se až v samotném závěru, kdy potřebujeme pokrm zahustit. Často ani recept nevyřeší způsob, jakým to udělat, protože v něm informace buď úplně chybí nebo tak, jak je uvedeno, zahušťovat nechceme. Nejraději bychom to udělali jednoduše moukou, jenže jsme zastánci zdravé výživy a víme, že to se s ní příliš neslučuje. Přesto je možné k naší spokojenosti vyřešit častou nerozhodnost, která v tu chvíli postihne nejednoho kuchaře či kuchařku a už se nikdy netrápit otázkou: Čím jen mám zahustit tu omáčku Girltime.
MOUKOU JE TO NEJJEDNODUŠŠÍ
Zahušťovat omáčku moukou je opravdu nejrychlejší i nejlevnější. Z hlediska zdraví však není dobré automaticky sahat po běžné mouce. Ta je vyráběná z krmné pšenice a vůbec bychom se jí měli vyhýbat, jak jen to jde. Ten, kdo chce zhubnout a stravovat se zdravě, by jí měl ze svého jídelníčku vyřadit úplně. Stále se zapomíná, že je zde velká spousta jiných alternativ, skutečně kvalitních, o mnoho skvělejších a vhodnějších na zahušťování.
Je pravda, že lákavě levné a všude vystavené běžné bílé mouky je nejsnadnější zakoupit a že po těch lepších musíme někdy v supermarketech pátrat. Zato jsou však plné minerálů, vitamínů, vlákniny a celé řady významných a prospěšných enzymů, dobře stravitelných, díky nimž se po nich cítíme výrazně lépe.
Špaldová mouka
Je přímo ideální na zahušťování omáček. Její chuť je velmi příjemná, lehce oříšková, zatímco běžná mouka je úplně bez chuti a tedy ani vaší omáčce nijak neprospěje. Z této jemné mouky však vše chutná skvěle, což brzy zjistíte i v každém pokrmu.
Pohanková, rýžová, kukuřičná a cizrnová mouka
Všechny patří mezi mouky bezlepkové a k zahuštění jedné omáčky můžete namíchat třeba dvě i více různých. Pohanková mouka navíc obsahuje velké množství důležitého přírodního rutinu, posilujícího náš cévní systém.