Při výběru vysoké školy

Vysokoškolský titul už dávno neznamená automatické zajištění dobře placeného místa.Na absolventy bez praxe zaměstnavatelé nečekají s otevřenou náručí. Aby se diplom nezměnil v bezcenný cár papíru, je potřeba realisticky zhodnotit svoje schopnosti. A skloubit představy o tom, co bychom chtěli v životě dělat, s našimi možnostmi.Jak vybrat vysokou školu, abyste i po padesáti letech měli dobrý pocit, že vybraný obor byl ten pravý?

znuděná dívka

Pomůže osobnostní test


Pokud si budoucí student nedokáže udělat jasnou představu, co by ho mohlo v budoucnu zajímat, měl by začít u toho, že si probere předměty, které mu jdou. A to mu napoví možné obory studia. Nejdůležitější je, aby si šel za svým cílem. Potom už je jedno, jak náročný obor si vybere. Důležité je jeho budoucí uplatnění.Dobrým pomocníkem při výběru vysoké školy jsou osobnostní testy, které lze najít i zcela zdarma na internetových stránkách. Jejich výsledky už pomohly mnoha studentům v jejich rozhodování. Otázky se mohou zdát poněkud jednoduché, ale netestuje se vaše IQ, ale studijní předpoklady. Výsledek testu může být překvapivý. Často studenty takové obory ani nenapadly. Proto je tak důležité zjistit, k čemu máme v životě předpoklady. Je to rozhodnutí, které bude ovlivňovat celý život. Pokud najdete obor, který chcete studovat, vezměte si vzít papír a tužku a sepište deset důvodů, proč chcete studovat vysokou školu. Napsat první dva důvody bude jednoduché. To ale nejsou ty podstatné.
studentka matematiky
Nezastavujte se a zapisujte další. Až jich budete mít všech deset. Očíslujte si svůj seznam znovu – podle priority. Dejte jedničku tomu, který je pro vás nejdůležitější. Tím zjistíte, co je vaší skutečnou motivací. A to je pro vás do budoucna ten nejdůležitější aspekt. Hlavním úkolem je získat návyk poznání svých možností a výběru vlastní, jedinečné cesty. Abyste i po padesáti letech měli dobrý pocit z toho, že vybraný obor je ten pravý!