Škola nás baví

Ačkoli je učení přirozenou součástí života, už jako děti jsme nuceni mít uměle vytvořený denní program. Začíná to již v mateřské škole, kde si děti po většinu dne hrají. Ráno je rodiče vzbudí, nachystají snídani, pomohou s oblékáním a už doprovází svoje ratolesti do školky. Po školce nastupuje povinná školní docházka a z roztomilých prcků se stávají školáci. Ti jsou ze školy nadšení a mají radost z objevování a poznávaní světa. Postupem času ale elán opadá a škola děti už tak nebaví. Co můžeme udělat pro to, aby děti chodily do školy rády a učení je dále motivovalo?
 
Zde je několik tipů:
 
·         Odměňujeme a trestáme s mírou
Dítě je ze školy zvyklé, že za dobrý výkon dostane pěknou známku. Pokud se mu nepovede domácí úkol, známka je horší. Stejně tak odměňujeme a trestáme děti doma, když se jim něco podaří, či naopak něco provedou. Tímto způsobem však děti učíme, že za každou maličkost, kterou udělali správně, následuje odměna. To však není dobře.

Děti by se měly učit proto, že je vzdělání důležité pro jejich budoucí život a ne proto, že dostanou bonbon nebo dobrou známku. Sladkosti a materiální odměny proto používejte méně často a spíše za mimořádnou snahu a obtížnější úkoly. Stejně tak přísné trestání není vhodné. Pokud dítě provede něco, co nesmí, snažte se s ním o jeho prohřešku mluvit a společně se domluvit na přiměřeném trestu.
 
·         Dítě se nesmí při učení bát
Pokud váš syn či dcera dostanou špatnou známku nebo poznámku, nekřičte na něj a snažte se v klidu s dítětem promluvit a probrat co přesně se stalo a z jakých příčin. Domluvte se na nápravě a způsobu řešení problému. Jestli budete na dítě křičet a vyhrožovat mu, strach ničemu nepomůže a může spíše uškodit.
 
·         Učení bez nucení
Neradi pracujete pod tlakem, zvláště když vás do činnosti někdo nutí? To stejné platí i u dětí. Pokud budeme dítě do učení nutit například hned, jak přijde ze školy, ničeho tím nedosáhneme. Dejte dítěti prostor, ať si samo vybere čas, kdy si domácí úkoly napíše. Malé děti k práci vhodně motivujte a podporujte je v jejich snažení. Udělejte z učení hru. Vše hned půjde lépe.
 
·         Nastavte vhodné podmínky
Potřebuje vaše dcera na učení klid a starší syn se rád učí, když hraje rádio? Ať se tedy každý učí v jiné místnosti. Je syn unavený z fotbalového tréninku a na učení nemá ani pomyšlení? Dopřejte mu chvíli odpočinku u oblíbeného pořadu a uvidíte, že i několik desítek minut postačí k načerpání energie. Mluvte se svými dětmi o jejich potřebách a upravte prostředí, kde se učí tak, aby bylo co nejpodnětnější a k učení příjemné.
 
·         Udělejte si na děti čas
Žádný učený z nebe nespadl a každý máme své rezervy. I vašemu dítěti se nemusí ve všech předmětech dařit. Buďte pro něj oporou a udělejte si čas na společně trávené chvíle i učení. I půlhodinka denně, kterou budete věnovat pomoci s vypracováním úkolů, se počítá. Vy i vaše děti to jistě oceníte.